دلایل موفق نبودن پایان نامه چیست؟ | نکته مهم در انجام پایان نامه چیست

بزرگترین سامانه مشاوره انجام پایان نامه های پزشکی

ایران ، سعادت آباد

مدیکال تز

8:00 تا 20:0

شنبه تا پنج شنبه

دلایل موفق نبودن پایان نامه چیست؟ | نکته مهم در انجام پایان نامه
6 آوریل, 2021

دلایل موفق نبودن پایان نامه چیست؟ | نکته مهم در انجام پایان نامه

دلایل موفق نبودن پایان نامه چیست؟

دلایل موفق نبودن پایان نامه چیست؟ یکی از چلنج هایی که دانشجویان در پایان دوران تحصیل خود در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری با آن مواجه هستند انجام پایان نامه می باشد. ارائه پایان نامه در اتمام دوره های دانشگاهی به منظور سنجیدن دانشجو و دریافت وی از هر آنچه که آموخته است. بسیاری از دانشجویان به دلیل بی تجربگی در نوشتن تحقیق و نیاموختن دروس مربوط به پژوهش از پاس کردن این واحد علمی پژوهشی خود هراس دارند. در مقالات قبلی برای شما جز به جز یک پایان نامه خوب را بیان کردیم تا به کمک آن بتوانید با موفقیت پایان نامه خود را انجام دهید. در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا درباره عدم موفقیت یک پایان نامه و اینکه دلایل موفق نبودن پایان نامه چیست؟ با شما صحبت کنیم و مطالب آموزنده ای را برایتان بیان کنیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید:

دلایل موفق نبودن پایان نامه چیست؟

همانطور که می دانید نگارش پایان نامه برای دانشجویان بسیار اهمیت دارد و اگر با مشکل روبرو شود مدرکی به دانشجو تعلق نخواهد گرفت و زحمات چندین ساله او بر باد خواهد رفت. بعضی از دانشجویان می گویند ما برای انجام پایان نامه و نگارش آن تمام سعی خودمان را کردیم و هرآنچه را که بلد بودیم انجام دادیم و تمامی اشکالات گوش زد شده را برطرف کردیم و ایرادات پایاننامه خود را رفع کردیم با این وجود باز پایان نامه ما با شکست روبرو شد . در این قسمت از مقاله به دلایل موفق نبودن پایان نامه که شامل موارد زیر می باشد خواهیم پرداخت:

مشاهده  موسسه انجام پایان نامه | موسسه انجام پایان نامه دکتری

۱-نداشتن انگیزه کافی برای انجام تحقیقات مربوطه

نباید از این نکته ساده گذشت که میل به تحقیق و پژوهش در بین دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا کم شده و دانشجویان انگیزه‌ای برای انجام پایان نامه‌های تحقیقاتی ندارند. در اغلب موارد هدف به اتمام رساندن تحصیلات تکمیلی و صرفاً کسب رتبه قبولی است. دانشجو درک صحیحی از ماهیت پایان نامه تحصیلی نداشته و نمی‌خواهد درگیر مشکلات بیشتری شود. همین نداشتن انگیزه کافی برای انجام تحقیقات باعث موفق نبودن پایان نامه تان می شود . پس با میل و رغبت و شور و اشتیاق به نوشتن پایان نامه خودد مشغول شوید و فقط برای رفع تکلیف نباشد زیرا در غیر اینصورت با شکست روبرو خواهید شد.

دلایل موفق نبودن پایان نامه چیست؟

۲-عدم انتخاب موضوع مناسب و درست

برخی از موضوعات می‌توانند موجب سردرگمی و یاس دانشجو از ادامه تحقیق شوند و معمولاً بدون نتیجه رها می‌شوند. دانش آموختگان بسیاری در تحصیلات تکمیلی و دوره دکترا، سال‌ها برای نگارش پایان نامه وقت می‌گذارند و به نتیجه نمی‌رسند. پس با انتخاب موضوع صحیح و درست درصد موفقیت پایان نامه شما بالا می رود.برای انتخاب موضوع مناسب از افراد با تجربه و اساتید و سال بالایی های خود کمک بگیرید و سعی کنید موضوعاتی را انتخاب کنید که جز دغدغه این روزهایتان است و جامعه با آن دست و پنجه نرم می کند و برای افراد قابل لمس است.

مشاهده  رشته بیوتکنولوژی | مشاوره انجام پایان نامه و چاپ مقاله بیوتکنولوژی در مقطع ارشد و دکتری

۳- عدم آگاهی از روش صحیح تحقیق و پایان نامه نویسی

تأثیرگذارترین قسمت در موفقیت یک پایان نامه انتخاب روش تحقیق صحیح می‌باشد. عدم آگاهی از این موضوع می‌تواند در مراحل پایان نامه نویسی و نحوه ارائه تأثیر منفی بگذارد. برای مثال به کارگیری روش تحقیق توصیفی در کارشناسی ارشد و دکترا پاسخگوی سؤالات نیست و به طور معمول از روش تحقیق تحلیلی و توصیفی با هم استفاده می‌شود. انتخاب روش تحقیق ضعیف می‌تواند ارائه پایان نامه را با دشواری مواجه کند و یکی از علل مهم درعدم موفقیت پایان نامه عدم آگاهی از روش صحیح تحقیق و پایان نامه نویسی می باشد.

مشاهده  انجام پایان نامه دکتری معماری | مشاوره آموزش و انجام رساله و پایان نامه دکتری دکترا معماری

۴-ضعف در برنامه ریزی و مدیریت تحقیق

زمان بندی نامناسب، عدم برآورد هزینه، عدم تبادل فکری بین استاد و دانشجو و بسیاری موارد دیگر که ناشی از ضعف در برنامه ریزی تحقیقاتی است می‌تواند پایان نامه نویسی را با مشکل مواجه کند . آنرا با شکست روبرو کند.

دلایل موفق نبودن پایان نامه چیست؟

۵- بی فایده بودن نتیجه تحقیقات

شاید دغدغه بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و علت بی علاقگی به تحقیق، روشن نبودن جایگاه علمی پایان نامه‌هاست. به راستی تعریف مدونی در رابطه با نحوه بهره برداری از تحقیقات پایان نامه‌ای وجود ندارد. متأسفانه پایان نامه‌هایی با اعتبار جهانی در کتابخانه‌های دانشگاه‌ها بلااستفاده رها شده‌اند. دستگاه‌های اجرایی به طور گسترده و فراگیر، از تحقیقات پایان نامه‌ای استفاده نمی‌کنند.

مشاهده  انجام پایان نامه پرستاری ارشد و دکترا در سایت پایان نامه پزشکی

۷- منابع تحقیقات محدود

برای همه موضوعات منابع تحقیق کافی وجود ندارد. کمبود منابع علمی مکتوب نظیر کتاب‌ها، مجلات تخصصی، اسناد و مدارک می‌تواند مانع بزرگی در پایان نامه نویسی باشد. ترجمه تخصصی برای تحقیق و پژوهش ناکافی است و سازمان‌های ذی‌ربط در رابطه با ارائه اسناد و مدارک راغب به همکاری با دانشجو نیستند. گاهی استفاده ازاسناد اداری برای دانشجو الزامی است و لازم است در این زمینه همکاری‌های لازم انجام شود.به دلیل عدم آگاهی و اطلاع رسانی، جامعه آماری مایل به همکاری با دانشجو نبوده و روند پژوهش به کندی پیش خواهد رفت. برخی از متغیرهای ناخواسته می‌تواند زمان را طولانی کرده و همه برنامه ریزی‌ها را با مشکل مواجه کند. پیشینه تحقیقات اندک و مشکلات مالی نیز مشکلات را دوچندان خواهد کرد.

این‌ها نمونه‌ای از دلایلی است که در عدم موفقیت پایان نامه نویسی وجود دارد ولی همین موارد نیز برخی از دانشجویان را به سمت کپی برداری و راه‌های دیگر سوق می‌دهد. دانشجو پایان نامه را فقط به دلیل رفع مسئولیت انجام داده و انگیزه پژوهشی هر روز کمتر می‌شود. بعضاً دیده شده اساتید مشاور و راهنما نیز بر حسب وظیفه با دانشجو مواجه می‌شوند.

دلایل موفق نبودن پایان نامه چیست؟

نکته مهم در انجام پایان نامه

تحصیلات تکمیلی جایگاه علمی بالایی در سراسر جهان دارد. ناگفته پیداست که هر کاری سختی‌ها و مشکلات مخصوص به خود را دارد. پایان نامه نویسی نیز مشکلاتی دارد و موانعی که می‌بایست رفع گردد. برخی از این موانع را مدیران و مسئولان می‌توانند برطرف کنند ولی رغبت و اشتیاق به تحقیق و پژوهش می‌بایست در وجود پژوهشگر باشد. تحصیلات تکمیلی به منظور مدرک گرایی قطعاً با روحیه پژوهشی سازگاری ندارد. پایان نامه با کیفیت نتیجه تلاش دانشجوی علاقه مند است نه کپی برداری از حاصل کار دیگران. رعایت اصول پایان نامه نویسی تضمین کننده کیفیت پایان نامه‌های تحقیقاتی است. جایگاه دانشجو در کارشناسی ارشد و دکترا دارای ارزش است و می‌بایست با شایستگی همراه باشد. به یاد داشته باشید که همه کارها با مشکلاتی همراه است پایان نامه نویسی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

مشاهده  رشته مهندسی نقشه برداری مشاوره انجام پایان نامه و چاپ مقاله مهندسی نقشه برداری در مقطع ارشد و دکتری

مدیک تز سامانه برتر مشاوره رساله پزشکی

با مدیریت تز آنلاین

تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325

افزودن نظر شما

تماس با "مدیک تز"